پلو سبزیجات هندی

طرز تهیه پلو سبزیجات هندی به سبک شهدین

طعم یک غذای اصیل هندی را با پلو سبزیجات تاهیری(Tahiri)  امتحان کنید. این پلوی خوشمزه کاملا گیاهی و بدون گوشت تهیه می شود و بدلیل سبزیجات و ادویه های فراوانی که دارد  غذایی خوش عطر و طعم ، رژیمی و سودمند محسوب می شود.

مواد لازم 

سیب زمینی خرد شده ۲عدد بزرگ
گل کلم خرد شده ۲ فنجان
هویج خرد شده ۲ عدد متوسط
کنسرو لوبیا سبز شهدین ۱ قوطی
کنسرو نخود سبز شهدین ۱ قوطی
روغن زیتون یا روغن گیاهی ۳ قاشق غذاخوری
پیاز خرد شده ۲ عدد متوسط
گوجه خرد شده ۳ عدد متوسط
سیر له شده ۵ حبه
زنجبیل تازه و رنده شده ۱ قاشق غذاخوری
برگ نعنا خرد شده ۱ قاشق غذاخوری
برگ گشنیز خرد شده ۳ قاشق غذاخوری

سس فلفل هالاپینو شهدین به میزان دلخواه
فلفل سبز ۳ عدد
پودر فلفل قرمز ۱ قاشق چایخوری
پودر گشنیز ۱ قاشق چایخوری
زردچوبه ۱/۲ قاشق چایخوری
برنج ۳۰۰ گرم
آب لیمو ۱/۲ قاشق غذاخوری
نمک به میزان دلخواه
برگ بو ۱ عدد
هل سبز ۴ عدد
چوب دارچین ۲ عدد کوچک
میخک ۴ عدد

طرز تهیه پلو سبزیجات هندی به سبک شهدین

برنج را بشویید و حداقل از نیم ساعت قبل در مقداری آب بخیسانید. سپس آبکشی کنید و کنار بگذارید. گل کلم های خرد شده را بشویید و آبکشی کنید.( می توانید گل کلم های خرد شده را ۱۵ دقیقه در آب جوش قرار دهید تا مطمئن شوید که هیچ گونه حشره ای لابلای آن نمانده است.)

روغن را در قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. برگ بو، دانه هل ، میخک و چوب دارچین را داخل روغن بریزید و چند دقیقه سرخ کنید تا عطر ادویه ها بلند شود. پیازها را به ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید خوب سرخ شوند. می توانید کمی نمک اضافه کنید تا پیازها سریعتر طلایی شوند. سپس زنجبیل رنده شده و سیر له شده را به روغن اضافه کنید. چند ثانیه تفت دهید تا عطر زنجبیل و سیر احساس گردد.

گوجه خرد شده را اضافه کنید و ۱ دقیقه تفت دهید. سپس سیب زمینی نگینی خرد شده را اضافه کنید و ۳-۴ دقیقه تفت دهید. سپس هویج و گل کلم های خرد شده را اضافه کنید. در نهایت کنسرو نخود سبز شهدین و کنسرو لوبیا سبز شهدین را با مخلوط سبزیجات ترکیب کنید. برگ نعنا و گشنیز خرد شده ، فلفل سبز، پودر فلفل قرمز، پودر گشنیز و زردچوبه را به سبزیجات اضافه کنید. آب لیمو را روی سبزیجات بریزید. همچنین می توانید از سس فلفل هالاپینو شهدین به مقدار دلخواه استفاده کنید.

برنج را داخل قابلمه بریزید و خوب با سبزیجات مخلوط کنید. ۳ فنجان آب روی برنج بریزید و پلو سبزیجات را به میزان دلخواه با نمک مزه دار کنید. در قابلمه را بگذارید، حرارت را کم کنید و اجازه دهید این پلوی هندی خوشمزه به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه بپزد و دم بکشد. زمان پخت بسته به نوع برنج، مقدار خیساندن در آب، جنس قابلمه و … می تواند متغیر باشد. برنج را چک کنید، اگر لازم بود می توانید کمی آب به برنج اضافه کنید. پس ازین مدت قابلمه را از روی حرارت بردارید و ۵ دقیقه اجازه دهید تا کمی خنک شود. سپس پلو سبزیجات هندی را داخل دیس بکشید و همراه با ماست نوش جان کنید.

نکته: برای پخت بهتر برنج می توانید از دم کنی استفاده کنید. پلو مخلوط تاهیری یکی از غذاهای اصیل هندی است ، پس از میزان ادویه ها و فلفل موجود در آن تعجب نکنید. برای چشیدن طعم اصیل این غذا بهتر است آن را طبق دستور تهیه کنید اما اگر ذائقه تان ادویه و تندی کمتری را می پسندد می توانید از میزان ادویه ها و فلفل کم کنید.