بادمجان یک گیاه خوراکی فوق‌العاده است و خواص بادمجان برای سلامتی بسیار زیاد و شگفت انگیز است  در این مقاله حقایق جالبی را در مورد میوه بادمجان بیان می کنیم.

از جمله خواص فوق العاده بادمجان می‌توان به تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان، کاهش علائم کم‌خونی، افزایش عملکرد شناختی، بهبود سلامت قلب و عروق، محافظت از دستگاه گوارش، کمک به کاهش وزن، کنترل دیابت، کاهش استرس، محافظت از نوزادان در برابر نقص‌های مادرزادی و حتی جلوگیری از سرطان اشاره کرد.

• بادمجان با گوجه‌فرنگی فامیل است و هر دو بخشی از خانواد‌ه‌ی بادمجانیان هستند.

• اعتقاد بر این است که بادمجان بومی هند است و در آن‌جا هنوز به عنوان پادشاه سبزیجات به حساب می‌آید و نقش مهمی در برنامه‌های غذایی این کشور دارد.
• در ایتالیای دوره‌ی رنسانس، آن را ملا اینسین یا “سیب دیوانه” می‌نامیدند.
• یک ضرب‌المثل ژاپنی در مورد بادمجان نیز وجود دارد: “اگر در روز سال نو کوه فوجی، یک هویج و یک بادمجان ببینید، برای همیشه خوشبخت خواهید بود.
• بادمجان همچنین دارای بالاترین غلظت نیکوتین در میان سبزیجات است. البته این نکته چندان شگفت‌آور نیست وقتی بدانیم که تنباکو نیز بخشی از خانواده‌ی بادمجانیان است. نیکوتین مستقیما باعث بروز سرطان یا بیماری‌های دیگر نمی‌شود و اثری مانند کافئین بر روی بدن دارد.
• شستشوی بادمجان و قرار دادن آن در محلول آب نمک می‌تواند تلخی آن را از بین ببرد. امروزه بادمجان مانند گذشته، تلخ نیست، اما انجام این کار هنوز هم مفید است چرا که مقدار روغن مصرفی را در حین پخت و پز کاهش می‌دهد.
• یک بادمجان بیش از ۹۰٪ آب است. بالا بودن میزان آب موجود در بادمجان به این معنی است که کالری کمی دارد. در واقع، ۱۰۰ گرم بادمجان خام فقط ۲۴ کالری دارد و همین‌طور ۱۴ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن را به فیبر تامین می‌کند
• چین بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی بادمجان در جهان است و در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۸٫۵۰۰٫۰۰۰تن بادمجان تولید کرده‌است.

خواص داروئی:

از نظر طب قدیم بادمجان گرم و خیلی خشک است . بادمجان بر خلاف آنچه که عوام اعتقاد دارند که بی بو و خاصیت است دارای خواص زیادی است . مهمترین خاصیت آن کم کالری بودن آن است که غذای بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند زیرا دارای ویتامین و مواد معدنی نیز می باشد .

۱-بادمجان را حتما باید بحالت کاملا رسیده مصرف کرد زیرا خام آن طعم تلخ درد و در آنهائیکه آسم و برونشیت دارند باعث تحریک این بیماریها می شود.
-۲ اثر نرم کننده و مدر دارد
۳- بعلت درا بودن آهن در رفع کم خونی داروی موثری است .
۴- بادمجان را می توان برای از بین بردن ورم و التهاب روی عضو ملتهب گذاشت
۵- دانه بادمجان ایجاد یبوست می کند .
۶-ریشه بادمجان و شاخه های خشک شده و برگهای آن اثر بند آورنده خون را داراست و قابض بوده و می توان در آن برای درمان احتلام بانه و انواع خونریزیها استفاده کرد.

۷-بادمجان پادزهر خوبی برای مسمومیت های حاصل از خوردن قارچ سمی است .
۸-خواص بادمجان گرفتگی رگها را باز می کند و شخص را ازخطرسکته قلبی محفوظ می دارد .
۹-بادمجان برطرف کننده یبوست است .
۱۰-برگها و پوست سیاه بادمجان را اگر بجوشانند این جوشانده درمان اسهال خونی است .
۱۱- جوشانده ریشه بادمجان درمان بیماری آسم است.
۱۲-بادمجان مقوی معده است .
۱۳-آب زردرنگی که در موقع نمک زدن و گذاشتن بادمجان از آن خارج می شود برای خشک کردن عرق دست و پا بهترین دارو است و اشخاصی که دست و پایشان مرتب عرق می کند باید دست و پای خود را با آن چند بار در روز بشویند تا از شر این مرض آسوده شوند.
۱۴-اگر بادمجان را بسوزانند و خاکستر آن را با سرکه خمیر کنند و به زگیل بمالند زگیل کنده خواهد شد .
۱۵-از بادمجان می توان به عنوان مسکن برای تسکین در استخوان شکسته و ضرب خورده استفاده کرد بدین طریق که باید بادمجان را در فر بگذارید که نیم پز شود و سپس آب آنرا با فشار بگیرید و بعد بمقدر نصف این مقدر آب به آن شکر قهوه ای اضافه کنید آنرا هم بزنید و بنوشید.
۱۶-تحقیقاتی که جدیدا روی موشهای آزمایشگاهی انجام شده نتیجه گرفته اند که بادمجان دارای یک ماده ضد تشنج است که در درمان بیماری صرع اثر بسیار خوبی درد . بنابراین اشخاصی که تشنج دارند و یا مبتلا به این بیماری می باشند بهتر است که از بادمجان استفاده کنند.

بهترین طریقه پخت بادمجان آب پز کردن و یا پختن در فر است زیرا سرخ شده آن سنگین شده و برای معده های ضعیف مناسب نیست .

انواع کنسرو های خوش طعم وخوشمزه بادمجان را با ما تجربه کنید.
• کنسرو بادمجان با کره هلندی۳۷۰ گرمی
• کنسرو بادمجان تنوری۳۷۰ گرمی
• کنسرو بادمجان ۳۷۰ گرمی